
- Steve Jobs: Išsami biografija ir pasiekimai
- Pagrindiniai faktai
- Asmeniniai duomenys
- Profesinė veikla
- Gyvenimo istorija
- Vaikystė ir ankstyvieji metai
- Jaunystė ir išsilavinimas
- Apple įkūrimas ir pirmieji žingsniai
- Išėjimas iš Apple ir NeXT įkūrimas
- Pixar ir animacijos revoliucija
- Sugrįžimas į Apple ir kompanijos transformacija
- Liga, paskutiniai metai ir palikimas
- Asmenybė ir vadovavimo stilius
- Stipriosios savybės
- Kritikuojamos savybės
- Vadovavimo principai
- Pagrindiniai pasiekimai ir produktai
- Palyginimai su kitais technologijų lyderiais
- Jobs vs. Gates: ilgalaikė konkurencija
- Įkvepiantys žodžiai: Steve Jobs citatos
- Steve Jobs vaizdo įrašai
- iPhone pristatymas (2007)
- Stanfordo universiteto kalba (2005)
- Apple minint Steve Jobs
- Steve Jobs apie kokybę
- Nuotraukų galerija
- Steve Jobs palikimas
- Įtaka technologijų pramonei
- Jobs filosofija
- Apple po Jobs
- Šaltiniai ir papildoma informacija
- Knygos apie Steve Jobs
- Filmai apie Steve Jobs
- Oficialūs šaltiniai ir nuorodos
Steve Jobs: Išsami biografija ir pasiekimai
Vizionierius, inovatorius ir verslininkas, kurio idėjos ir produktai pakeitė pasaulį
Pagrindiniai faktai
Asmeniniai duomenys
- Pilnas vardas: Steven Paul Jobs
- Gimimo data: 1955 m. vasario 24 d.
- Mirties data: 2011 m. spalio 5 d. (56 metų)
- Gimimo vieta: San Franciskas, Kalifornija, JAV
- Mirties vieta: Palo Altas, Kalifornija, JAV
- Išsilavinimas: Reed koledžas (nebaigė)
- Šeimyninė padėtis: Vedęs su Laurene Powell (1991-2011)
- Vaikai: Lisa (g. 1978), Reed (g. 1991), Erin (g. 1995), Eve (g. 1998)
Profesinė veikla
- Karjera: Verslininkas, išradėjas, investuotojas
- Įkurtos kompanijos: Apple Inc. (su Steve Wozniak), NeXT, Pixar (įsigytas)
- Pagrindiniai produktai: Macintosh, iMac, iPod, iPhone, iPad
- Pareigos: Apple CEO (1997-2011), NeXT CEO, Pixar pirmininkas
- Turtas mirties metu: ~$10 milijardų
- Pagrindiniai pasiekimai: Asmeninių kompiuterių revoliucija, skaitmeninės muzikos transformacija, išmaniųjų telefonų rinkos sukūrimas
Gyvenimo istorija
Vaikystė ir ankstyvieji metai
Steve’as Jobsas gimė 1955 m. vasario 24 d. San Franciske iš jaunatviškos vokiečių kilmės Joanne Carole Schieble ir siro Abdulfattah Jandali meilės. Dėl tėvų nesantuokinio ryšio ir opozicinių nuostatų šeimose, berniukas buvo atiduotas įvaikinti. Taip mažylis Steve’as atsidūrė Paulo ir Claros Jobsų šeimoje.
Jobsas visad žinojo buvęs įvaikintas, tačiau jam labai nepatiko, kai C. ir P. Jobsai buvo vadinami jo įtėviais – jis juos laikė savo tėvais ir visuomet tikino jautęs jų meilę bei lepinimą. Tėvai jam nuolat sakė, kad jis nebuvo vaikas, kurio niekas nenorėjo, – jie nuolat kartojo, kad išsirinko būtent jį. „Todėl aš visada jaučiausi ypatingas. Tėvai išmokė taip jaustis”, – yra sakęs S. Jobsas.
Jaunasis Steve’as buvo itin judrus ir smalsus vaikas, o jo aktyvus būdas neretai jam užtraukdavo bėdą. Jis ne kartą atsidūrė ligoninėje dėl neatsargaus elgesio, pvz., įkišus smeigtuką į rozetę ar paragavus nuodų. Sunkiai jam sekėsi nusėdėti ir mokykloje – nuobodžiaudamas pamokose padykęs berniukas nuolat prisigalvodavo visokiausių eibių.
Jaunystė ir išsilavinimas
Baigęs mokyklą Steve’as įstojo mokytis į Rydo koledžą, tačiau mokslus metė po pirmo semestro. Kaip verslininkas vėliau pasakojo biografinėje knygoje, studijas jis metė todėl, kad nenorėjo leisti tėvų pinigų išsilavinimui, kuris jam atrodė beprasmis. Jis taip ir nugyveno gyvenimą nebaigęs aukštojo mokslo.
Oficialiai pasitraukęs iš koledžo, Jobs toliau lankė savarankiškai pasirinktas paskaitas, kurios jį domino. Tarp jų buvo ir kaligrafijos kursas, kuris vėliau darė didelę įtaką Mac kompiuterių šriftų ir tipografijos dizainui – tai savybė, kuri išskyrė Macintosh iš kitų tuo metu rinkoje buvusių kompiuterių.
Šiuo laikotarpiu Jobs domėjosi Rytų filosofija, keliavo į Indiją ieškodamas dvasinės išminties, eksperimentavo su psichodelinėmis medžiagomis ir praktikavo zen budizmą. Šios patirtys formavo jo unikalią pasaulėžiūrą, kuri vėliau atsispindėjo jo verslo filosofijoje ir produktų dizaino principuose.
Apple įkūrimas ir pirmieji žingsniai
Dar mokydamasis mokykloje S. Jobsas sutiko savo būsimą verslo partnerį Steve’ą Wozniaką, kuris buvo penkeriais metais vyresnis ir turėjo įgūdžių elektronikos srityje. Kai Steve’ui buvo 21-eri, jis su S. Wozniaku įkūrė „Apple Computer Company”.
Pardavę Jobso autobusiuką ir programuojamą Wozniako kompiuterį, partneriai Steve’o šeimos garaže sukūrė kompiuterį „Apple I”, netrukus pasirodė ir patobulinta kompiuterio versija „Apple II”, žaibiškai sulaukusi sėkmės. Pirmasis jų pardavinėjamas kompiuteris „Apple I” kainavo simbolišką 666,66 dolerių sumą ir atnešė maždaug 774 000 dolerių pajamų.
„Apple II” sėkmė buvo dar didesnė – praėjus trejiems metams po jo išleidimo, „Apple” pardavimai išaugo iki 139 milijonų dolerių. 1980 m. „Apple Computer” tapo viešai prekiaujama įmone su 1,2 milijardo dolerių rinkos verte po pirmosios prekybos dienos.

Jobs, Sculley ir Wozniak pristato naują kompiuterį 1984 m.
Išėjimas iš Apple ir NeXT įkūrimas
Jobs tikėjosi, kad 1984 metais pristatytas „Macintosh” taps revoliuciniu produktu kompiuterių rinkoje. Nors kompiuteris buvo technologiškai pažangus, jo aukšta kaina ir riboti pajėgumai neleido pasiekti tokios sėkmės, kokios tikėjosi Jobs. Konkurencija su IBM, kuri tuo metu dominavo verslo kompiuterių rinkoje, tapo vis sudėtingesnė.
1983 m. S. Jobsas pakvietė John Sculley iš „Pepsi-Cola” tapti „Apple” generaliniu direktoriumi. Tačiau po metų tarp jų kilo konfliktai dėl kompanijos ateities vizijos. Sculley manė, kad Jobs kenkia „Apple”, o kompanijos vadovai pradėjo jį nušalinti. Neturėdamas oficialaus titulo kompanijoje, kurią pats įkūrė, Jobs buvo nustumtas į mažiau svarbią poziciją ir 1985 m. paliko „Apple”.
Palikęs „Apple”, Jobs asmeniškai investavo 12 milijonų dolerių į naują aparatinės ir programinės įrangos įmonę „NeXT Inc.” Kompanija pristatė savo pirmąjį kompiuterį 1988 m., tačiau dėl aukštos kainos (6500 dolerių) jis nebuvo komerciškai sėkmingas. NeXT operacinė sistema NeXTSTEP sulaukė didesnės sėkmės – programuotojai naudojo ją kurdami vaizdo žaidimus, o Tim Berners-Lee sukūrė pirmąją žiniatinklio naršyklę būtent NeXT kompiuteryje.

NeXT Cube – vienas galingiausių to meto kompiuterių
Pixar ir animacijos revoliucija
1986 m. Jobs įsigijo George’o Lucaso kompiuterinės grafikos padalinį už 10 milijonų dolerių ir pervadino jį „Pixar”. Jobs pradžioje orientavosi į aparatinės įrangos gamybą – buvo sukurtas Pixar Image Computer, kuris generavo aukštos raiškos vaizdus, bet dėl itin aukštos 135 000 dolerių kainos buvo parduoti tik apie 100 vienetų.
Pixar pasiekė didžiausią sėkmę bendradarbiaudama su Disney kuriant kompiuterinės animacijos gamybos sistemą (CAPS), kuri pašalino poreikį rankomis piešti vadinamuosius „cel” kadrus ir išlaisvino galimybes kurti pažangius efektus. Kai 1990 m. kino teatruose pasirodė „The Rescuers Down Under”, Disney jau buvo visiškai perėjusi prie skaitmeninių technologijų.
Buvęs Disney animatorius John Lasseter naudojo vidinę technologiją inovatyviems turiniams kurti. Jo dviejų minučių filmukas „Luxo Jr.” (1986), rodantis du stalo šviestuvus, žaidžiančius tarpusavyje, buvo nominuotas „Oskarui” už geriausią animacinį trumpametražį filmą. Po dvejų metų penkių minučių trukmės „Tin Toy” tapo pirmuoju kompiuterinės animacijos filmu, laimėjusiu „Oskarą” šioje kategorijoje.
1995 m. „Pixar” pristatė pirmąjį pilnametražį kompiuterinės animacijos filmą „Žaislų istorija”, sukurtą bendradarbiaujant su „Disney”. Filmas sulaukė milžiniškos sėkmės, uždirbdamas daugiau nei 365 milijonus dolerių visame pasaulyje. Po šios sėkmės „Pixar” tapo vertinga kompanija, o Jobs – milijardieriumi.

Jobs su Pixar komanda: Ed Catmull ir John Lasseter
Žaislų istorija (1995) – pirmasis Pixar pilnametražis filmas
Sugrįžimas į Apple ir kompanijos transformacija
1997 metais Apple susidūrė su dideliais finansiniais sunkumais ir balansavo ant bankroto ribos. Tuometinis generalinis direktorius Gil Amelio nusprendė įsigyti NeXT už 429 milijonus dolerių ir pritraukti Jobs kaip konsultantą. Netrukus Amelio buvo atleistas, o Jobs tapo laikinuoju, o vėliau ir nuolatiniu Apple CEO.
Jobs ėmėsi drastiškų priemonių, kad išgelbėtų kompaniją. Jis atsisakė daugybės projektų, suvienodino produktų liniją ir sukoncentravo dėmesį į kelis pagrindinius produktus. Jobs taip pat susitarė su Microsoft dėl 150 milijonų dolerių investicijos į Apple akcijas, užbaigdamas ilgalaikę tarpusavio priešpriešą.
1998 m. pristatytas iMac tapo pirmuoju dideliu Apple atgimimo produktu. Šis spalvingas, permatomas kompiuteris turėjo išskirtinį dizainą ir buvo orientuotas į vartotojus, ne į verslą. iMac tapo vienu sėkmingiausių asmeninių kompiuterių istorijoje ir padėjo pagrindus būsimai Apple sėkmei.
Jobs toliau pristatė naujoves, kurios pakeitė technologijų pasaulį: 2001 m. – iPod ir iTunes, 2007 m. – iPhone, 2010 m. – iPad. Šie produktai ne tik tapo komerciniais hitais, bet ir pakeitė atitinkamas pramonės šakas. Nuo 2007 m. kompanija oficialiai pervadinta iš „Apple Computer, Inc.” į „Apple Inc.”, atspindint jos išplėstą produktų portfelį ir viziją.

Jobs pristato pirmąjį iPhone 2007 m.
Liga, paskutiniai metai ir palikimas
2003 m. Jobsui buvo diagnozuotas retas, bet operuojamas kasos neuroendokrininis auglys. Užuot iš karto pasirinkęs operaciją, Jobs nusprendė pakeisti savo žuvies vegetarinę dietą ir išbandyti alternatyvų gydymą. Devynis mėnesius jis atidėjo operaciją, dėl ko Apple direktorių taryba nerimavo.
2004 m. Jobsui buvo atlikta sėkminga operacija pašalinant kasos auglį. Tačiau po kelerių metų jo sveikata vėl pablogėjo. 2009 m. jam buvo atlikta kepenų transplantacijos operacija, po kurios jis grįžo į darbą, tačiau netrukus vėl pablogėjusi sveikata privertė jį atsitraukti.
2011 m. sausį Jobs paskelbė išeinantis atostogų dėl sveikatos. Rugpjūčio mėnesį jis atsistatydino iš Apple generalinio direktoriaus pareigų, tapdamas kompanijos pirmininku. Tim Cook perėmė vadovo pareigas.
Steve Jobs mirė 2011 m. spalio 5 d., būdamas 56 metų amžiaus, savo namuose Palo Alto mieste, Kalifornijoje. Oficiali mirties priežastis buvo kvėpavimo sustojimas, susijęs su ilgamete kova su kasos vėžiu.
Paskutiniai Jobs žodžiai, kaip prisiminė jo sesuo Mona Simpson, buvo: „O, vau. O, vau. O, vau.” Jis palaidotas Alta Mesa Memorial Park kapinėse Palo Alto mieste, nors tiksli kapo vieta nėra žymima.
Asmenybė ir vadovavimo stilius
Steve Jobs buvo sudėtinga ir prieštaringa asmenybė. Jo vadovavimo stilius ir charakterio savybės prisidėjo tiek prie jo sėkmės, tiek prie nesėkmių. Kolegų ir bendradarbių atmintyje jis išliko kaip genialus, bet reiklus ir kartais nepatogus vadovas.
Stipriosios savybės
- Vizionierius, gebėjęs numatyti technologijų ateitį
- Perfekcionistas, reikalavęs aukščiausios kokybės
- Įkvepiantis kalbėtojas ir prezentacijų meistras
- Gebėjimas supaprastinti sudėtingas idėjas
- Ypatingas dėmesys detalėms ir estetikai
- Drąsa rizikuoti ir priimti sudėtingus sprendimus
- Neįtikėtinas atsidavimas darbui ir aistra produktams
- Gebėjimas sukurti produktus, kurių vartotojai dar nežinojo, kad nori
Kritikuojamos savybės
- Griežtas ir kartais negailestingas vadovavimo stilius
- Emocinis nestabilumas ir staigūs nuotaikų pokyčiai
- „Realybės iškraipymo laukas” – polinkis ignoruoti faktus
- Asmeninių santykių sunkumai, įskaitant dukters Lisos nepripažinimą
- Polinkis manipuliuoti žmonėmis siekiant tikslų
- Netoleruojantis kitų idėjų, jei jos neatitiko jo vizijos
- Dažnai viešai žemindavo darbuotojus
- Kontroliuojantis temperamentas ir kategoriškas mąstymas
Vadovavimo principai
Dėmesys vartotojui
Jobs tikėjo, kad technologija turi tarnauti žmogui, būti intuityvi ir paprasta naudoti. Jis visada stengėsi kurti produktus, kurie būtų ne tik funkcionalūs, bet ir patrauklūs vartotojui.
Paprastumo filosofija
„Paprastumas yra sudėtingesnė užduotis nei sudėtingumas” – šis principas buvo taikomas ne tik produktų dizainui, bet ir organizacinei struktūrai, rinkodarai, komunikacijai.
Mažiau yra daugiau
Jobs atsisakydavo daugumos produktų linijų ir koncentruodavosi į keletą esminių. Jis tikėjo, kad geriau daryti mažiau dalykų, bet juos daryti nepriekaištingai.
Tobulybės siekimas
Jobs reikalavo aukščiausios kokybės kiekviename komponente, net tose vietose, kurių vartotojas niekada nematys. Tai lėmė išskirtinę Apple produktų kokybę.
Kūrybinė drąsa
Jobs skatino savo komandas nebijoti drastiškų sprendimų ir drąsių inovacijų, kurios galėtų pakeisti rinką. Jo žodžiais, „inovacija skiria lyderius nuo sekėjų”.
Kontrolė ir integracija
Jobs tikėjo vientisa produkto patirtimi, todėl Apple kontroliavo tiek aparatinę, tiek programinę įrangą. Šis principas padėjo sukurti sklandžiai veikiančią ekosistemą.
„Vartotojams dažnai sunku pasakyti, ko jie nori, kol to nepamatys. Štai kodėl aš niekada nesiremiuosi rinkos tyrimais. Mūsų darbas yra išsiaiškinti, ko jie norės ateityje.”
— Steve Jobs
Pagrindiniai pasiekimai ir produktai
Metai | Produktas/Pasiekimas | Įtaka ir reikšmė |
---|---|---|
1976 | Apple I kompiuteris | Pirmasis Apple produktas, sukurtas Jobs ir Wozniak garaže. Neturėjo korpuso, monitoriaus ir klaviatūros, bet tai buvo revoliucinis žingsnis asmeninių kompiuterių istorijoje. |
1977 | Apple II kompiuteris | Pirmasis masiškai gaminamas asmeninis kompiuteris su spalvotu ekranu. Komerciškai sėkmingiausias Apple produktas iki Macintosh atsiradimo. |
1980 | Apple tapo viešai prekiaujama įmone | Po pirmosios prekybos dienos Apple vertė pasiekė 1,2 milijardo JAV dolerių. Jobs tapo multimilijonierium būdamas 25-erių. |
1984 | Macintosh kompiuteris | Pirmasis komerciškai sėkmingas asmeninis kompiuteris su grafinės naudotojo sąsajos (GUI) ir pelės technologija. Pakeitė tai, kaip žmonės sąveikavo su kompiuteriais. |
1986 | Pixar įsigijimas | Jobs įsigijo Lucasfilm kompiuterinės grafikos padalinį už 10 milijonų dolerių, kuris vėliau tapo Pixar Animation Studios. |
1988 | NeXT kompiuteris | Nors komerciniu požiūriu nesėkmingas, NeXT kompiuteris ir operacinė sistema tapo pagrindu daugeliui svarbių technologijų, įskaitant World Wide Web, kurią Tim Berners-Lee sukūrė NeXT kompiuteryje. |
1995 | „Žaislų istorija” | Pirmasis pilnametražis kompiuterinės animacijos filmas, sukurtas Pixar. Revoliucinis įvykis animacinių filmų industrijai. |
1997 | Grįžimas į Apple | Jobs grįžo į Apple po to, kai kompanija įsigijo NeXT. Jis pradėjo kompanijos pertvarką ir gelbėjimą nuo bankroto. |
1998 | iMac | Permatomo dizaino kompiuteris, kuris žymėjo Apple atgimimą ir vėl pavertė kompaniją pelninga. |
2001 | iPod ir iTunes | Pakeitė muzikos pramonę ir tai, kaip žmonės klausosi muzikos. iTunes tapo didžiausia muzikos mažmenine platforma pasaulyje. |
2006 | Disney įsigyja Pixar | Disney nupirko Pixar už 7,4 milijardo dolerių. Jobs tapo didžiausiu individualiu Disney akcininku su 7% akcijų. |
2007 | iPhone | Revoliucinis išmanusis telefonas, pakeitęs mobiliosios telefonijos pramonę. Jobs pristatė jį kaip „tris įrenginius viename”: telefoną, interneto naršyklę ir iPod. |
2010 | iPad | Sukūrė naują planšetinių kompiuterių kategoriją ir pakeitė tai, kaip žmonės naudoja skaitmeninį turinį. |
2011 | Apple tampa vertingiausia pasaulio kompanija | Po Jobs vadovavimo Apple tapo vertingiausia pasaulio kompanija pagal rinkos kapitalizaciją, aplenkdama Exxon Mobil. |
Palyginimai su kitais technologijų lyderiais
Kriterijus | Steve Jobs | Bill Gates | Elon Musk | Mark Zuckerberg |
---|---|---|---|---|
Gimimo metai | 1955 | 1955 | 1971 | 1984 |
Išsilavinimas | Reed koledžas (nebaigta) | Harvardo universitetas (nebaigta) | Pensilvanijos universitetas, Stanfordo universitetas (nebaigta) | Harvardo universitetas (nebaigta) |
Pagrindinė įkurta kompanija | Apple Inc. | Microsoft | SpaceX, Tesla | Facebook (Meta) |
Vadovavimo stilius | Charizmatiškas, reiklus, vizionieriškas, mikromenedžmentas | Analitiškas, metodiškas, konkurencingas | Vizionieriškas, darbui atsidavęs, rizikuojantis | Sistematiškas, orientuotas į augimą, adaptyvus |
Pagrindiniai produktai | Macintosh, iPod, iPhone, iPad | Windows, Office | Tesla automobiliai, Falcon raketų serija | Facebook, Instagram, WhatsApp |
Požiūris į dizainą | Minimalistinis, estetiškas, vartotojui draugiškas | Funkcionalumas prieš estetiką | Futuristinis, inovatyvus | Paprastas, funkcionalus |
Inovacijos pobūdis | Produktų ir dizaino revoliucija | Programinės įrangos plėtra ir verslumas | Skverbimasis į tradicines industrijas su naujomis technologijomis | Socialinė tinklaveika ir skaitmeninė komunikacija |
Filantropija | Minimali viešai žinoma filantropija | Labai aktyvi (Bill & Melinda Gates Foundation) | Parama mokslui, klimato kaitos problemoms | Chan Zuckerberg iniciatyva |
Jobs vs. Gates: ilgalaikė konkurencija
Steve Jobs ir Bill Gates – du technologijų pramonės gigantai, kurių konkurencija ir skirtingi požiūriai į technologijas formavo kompiuterių revoliuciją. Jobs buvo dizaino estetas, siekiantis sukurti uždarą, vientisą sistemą su sklandžia vartotojo patirtimi. Gates, priešingai, orientavosi į programinės įrangos plėtrą ir licencijavimą įvairiems gamintojams.
Jobs vizija buvo kurti produktus, kurie būtų „nuostabūs” ir „keistų pasaulį”, o Gates siekė, kad personaliniai kompiuteriai būtų prieinami kiekvienam stalui, namams ir biurams. Šis fundamentalus skirtumas tarp vertikalios integracijos (Apple) ir horizontalios plėtros (Microsoft) strategijų tapo pagrindu jų skirtingiems verslo modeliams ir konkurencijai.

Įkvepiantys žodžiai: Steve Jobs citatos
„Jūsų laikas yra ribotas, todėl nešvaistykite jo gyvendami kažkieno kito gyvenimą. Neleiskite, kad kitų nuomonės triukšmas užgožtų jūsų vidinį balsą. Ir svarbiausia – turėkite drąsos sekti savo širdimi ir intuicija.”
„Inovacija skiria lyderius nuo sekėjų.”
„Būti turtingiausiu žmogumi kapinėse man nėra svarbu. Atsigulti į lovą naktį žinant, kad padarėme kažką nuostabaus – štai kas man svarbu.”
„Vienintelis būdas atlikti puikų darbą – mylėti tai, ką darote. Jei dar neradote to, ieškokite toliau. Nenusileiskite.”
„Dizainas nėra tik tai, kaip daiktas atrodo ir jaučiasi. Dizainas yra tai, kaip jis veikia.”
„Būkite ištroškę. Būkite beprotiški. Aš visada to linkėjau sau. Ir dabar, kai jūs baigiate studijas ir pradedate iš naujo, to linkiu jums.”
„Negalima tiesiog paklausti vartotojų, ko jie nori, ir tada bandyti jiems tai duoti. Kol jūs tai pagaminsite, jie jau norės kažko naujo.”
„Ištirdami mirtį, gyvenimą dažnai atimame iš gyvenimo. Žinojimas, kad mirsiu, buvo svarbiausias įrankis, padėjęs man priimti didžiausius sprendimus gyvenime.”
Steve Jobs vaizdo įrašai
iPhone pristatymas (2007)
Legendinis pirmojo iPhone pristatymas, kuris pakeitė mobiliųjų telefonų pramonę.
Stanfordo universiteto kalba (2005)
Viena įkvepiantį Steve Jobs kalbų, kurioje jis kalba apie gyvenimą, mirtį ir aistrą darbui.
Apple minint Steve Jobs
Apple sukurtas trumpas filmas paminėti 10-ąsias Steve Jobs mirties metines.
Steve Jobs apie kokybę
Jobs aiškina, kodėl kokybė yra svarbesnė už greitį versle.
Nuotraukų galerija

Jobs su Wozniak ankstyvaisiais Apple metais

iPhone pristatymas 2007 metais

Jobs su Pixar animacijos studijos komanda

NeXT Cube kompiuteris, sukurtas Jobs po išėjimo iš Apple
Steve Jobs palikimas
Steve Jobs palikimas išlieka gyvas ir po jo mirties. Jo vizija, darbo etika ir požiūris į technologijas ir verslą tebedaro įtaką ne tik Apple, bet ir visai technologijų pramonei.
Įtaka technologijų pramonei
- Asmeninių kompiuterių revoliucija
- Išmaniųjų telefonų rinkos sukūrimas
- Skaitmeninės muzikos industrijos transformacija
- Planšetinių kompiuterių rinkos sukūrimas
- Modernus parduotuvių dizainas (Apple Stores)
- Produktų pristatymų menas
- Kompiuterinės animacijos revoliucija per Pixar
- Minimalistinio dizaino įtaka technologijų produktuose
Jobs filosofija
- Darbas yra didžioji gyvenimo dalis, todėl reikia mėgti tai, ką darai
- Svarbu susitelkti į tai, kas svarbiausia, ir atsisakyti visko kito
- Dizainas nėra tik išvaizda – tai kaip daiktai veikia
- Geriau būti piratu nei įstoti į laivyną (inovacija svarbiau už konformizmą)
- Paprastumas yra sudėtingesnė užduotis nei sudėtingumas
- Vartotojai nežino, ko nori, kol to nepamatys
- Žinojimas, kad mirtis artėja, padeda priimti svarbiausius sprendimus
- Tikras lyderis prisiima atsakomybę, kai sekasi blogai, ir dalinasi nuopelnais, kai sekasi gerai
Apple po Jobs
Tim Cook perėmė Apple vadovo pareigas 2011 m. ir sėkmingai tęsė kompanijos augimą. Nors skeptikai abejojo, ar Apple išliks sėkminga be savo vizionierių įkūrėjo, kompanija ir toliau augo, pristatydama naujus produktus ir pasiekdama rekordinę 3 trilijonų dolerių rinkos kapitalizaciją 2022 m. pradžioje.
Jobs įtaka išlieka Apple produktų dizaine, rinkodaroje ir kompanijos kultūroje. Jo vizija „technologijų ir liberaliųjų menų sankryžoje” ir toliau formuoja kompanijos požiūrį į produktų kūrimą. Apple naujasis būstinė – „Apple Park” – buvo paskutinis didelis Jobs projektas, kurį jis pristatė Cupertino miesto tarybai likus keliems mėnesiams iki mirties.
„Žmonės su aistra gali pakeisti pasaulį į gerąją pusę.”
— Steve Jobs
Šaltiniai ir papildoma informacija
Knygos apie Steve Jobs
- Steve Jobs – Walter Isaacson (oficiali biografija)
- Steve Jobs. Žmogus, sukūręs APPLE – XXI a. technologijų kompanija Nr. 1 – Leander Kahney
- Becoming Steve Jobs – Brent Schlender ir Rick Tetzeli
- The Bite in the Apple: A Memoir of My Life with Steve Jobs – Chrisann Brennan
- Small Fry – Lisa Brennan-Jobs
Filmai apie Steve Jobs
- Jobs (2013) – vaidina Ashton Kutcher
- Steve Jobs (2015) – vaidina Michael Fassbender
- Steve Jobs: Man in the Machine (2015) – dokumentinis filmas
- Pirates of Silicon Valley (1999) – vaidina Noah Wyle